Crna Gora odlučuje da li će DPS i posle 30 godina biti na vlasti
Iza Crne Gore je takođe burna godina sa skandalima i protestima, nezadovoljnim stanovništvom i marginalizacijom srpske manjine. Međutim DPS je na vlasti već tri decenije i preživela je brojne afere, pa i navodni pokušaj državnog udara. I njen trenutni rejting pokazuje da bi mogla da osvoji novi mandat, kaže Boris Marić, izvršni direktor Centra za građanske slobode. Međutim, to ne znači da joj građani ne zameraju štošta.
– Građani Crne Gore najviše zameraju Vladi da je pod teretom partitokratskih interesa i da zvanični podaci o rastu ekonomije nemaju efekta na životni standard najvećeg broja građana – kaže on za “Blic”.
Ipak, činjenica da je DPS toliko dugo na vlasti po stranku ima i dobre i loše strane.
– DPS sebe predstavlja kao faktor stabilnosti i ima svoje magistralne strateške pravce politike, koje pokušava da poveže sa nacionalnim interesom ili čak preciznije sa opstankom nacionalnog interesa. Strateški pravci su zaštita državnosti, multietnički sklad i evro-atlantska politika. Na ovim strateškim pravcima uz jaku povezanost dominantne partije sa državnim institucijama, uz kampanju koja bi se mogla definisati kao “mi smo ti koji čuvamo državu, garantujemo mir i sklad i vodimo društvo ka EU”, DPS obezbeđuje status dominantne partije u Crnoj Gori iz čega se crpi koalicioni kapacitet za formiranje vlasti. Nasuprot ovome postoje dve opozicione tendencije, jača koja ima prosrpski izraz, i slabija koja je građanska nesporno prozapadna, ali nezadovoljna stanjem demokratskh procesa i rasprostranjenošću korupcije i organizovanog kriminala u zemlji. Ono što je za oba izraza zajedničko jeste tvrdnja da je DPS zbog činjenice da neprekidno vlada 30 godina zarobio državu, pa u širem smislu i društvo – kaže Marić.
Ipak, čak i u slučaju poraza DPS, teško da bi nešto omelo Crnu Goru sa njenog puta u EU.
– Pred Crnom Gorom bi se mogla otvoriti dva scenarija. Prvi bi se odnosio na pobedu demokratsko-evropske ideje što bi značilo izgradnju istinskih demokratskih i nezavisnih institucija i ubrzavanje puta ka EU, dok bi drugi doveo do pobede konzervativno-istočne ideje koja bi mogla da dovede do zastoja evropskog puta, pri čemu bi put Crne Gore ka EU bio direktno zavisan od spoljno-političkog opredeljenja Srbije – smatra analitičar.
Tekst u cjelosti iz koga je prenijet izvod, možete pogledati na linku: https://www.blic.rs/vesti/svet/turbulentna-2020-na-balkanu-hrvati-biraju-dva-puta-makedonci-pred-teskom-odlukom-a/l1jh1js?utm_source=blic_kat_vesti_republika_srpska_sidebar&utm_medium=sidebar_najnovije_info
Leave a Reply